INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Kolposkopia – badanie szyjki macicy, o którym powinna wiedzieć każda kobieta

lekarze specjaliści > Kolposkopia – badanie szyjki macicy, o którym powinna wiedzieć każda kobieta

Kolposkopia – badanie szyjki macicy, o którym powinna wiedzieć każda kobieta

Sonofem
Diagnostyka przy pomocy mikroskopu jest nieocenionym źródłem wiedzy o stanie zdrowia badanego człowieka. Jej rola jest ogromna, a dostęp do niej coraz lepszy. Korzystają z niej lekarze wszystkich specjalności.

W ginekologii najważniejszym badaniem mikroskopowym jest KOLPOSKOPIA. Jest to obrazowe badanie szyjki macicy, które pozwala lekarzowi szczegółowo obejrzeć i ocenić stan tego organu. Najczęściej kobiety dowiadują się o istnieniu tego badania gdy lekarz zleci jego wykonanie. Warto jednak zapoznać się z jego znaczeniem, ponieważ zmian i chorób szyjki macicy w ogromnej większości nie jesteśmy w stanie zdiagnozować gołym okiem. Natomiast kolposkopia pozwala na ich zlokalizowanie we wczesnej fazie.

Jak przebiega badanie?

Badanie wykonuje się przy użyciu kolposkopu – specjalistycznego mikroskopu oświetlającego badane miejsce i dającego zwykle od 3 do 20 krotnego powiększenia obrazu. Badający lekarz dokładnie ogląda tkankę, a obraz z niego jednocześnie przekazywany jest na monitor lub do komputera. W nowoczesnych kolposkopach obraz może być również nagrywany w postaci zdjęć lub filmu.
Pomocne w kolposkopii jest kontrastowanie tkanki przy pomocy odczynników. Na przykład posmarowanie tkanki 3% roztworem kwasu octowego pozwala na uwidocznienie i zlokalizowanie nabłonka gruczołowego. Zmiany i nieprawidłowości ujawniane jako zbielałe obszary tkanki w obrazie.

Co daje kolposkopia?
Badanie pozwala wstępnie zauważyć wszelkie nieprawidłowości w strukturze nabłonka szyjki macicy, a w konsekwencji tego wykryć m.in.:
- zmiany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy,
- nadżerki, polipy, stany zapalne,
- infekcję wirusem HPV.

Dla kogo jest kolposkopia?
Badanie to powinno się przeprowadzać w celu weryfikacji złych wyników cytologii.

Pozostałe wskazania do badania to:
- nadżerka szyjki macicy
- plamienia z pochwy
- nawracające stany zapalne szyjki macicy i pochwy
- torbiele i polipy na szyjce macicy.

Kolposkopia może także towarzyszyć zabiegowi pobrania wycinka z szyjki macicy do badań histopatologicznych. Jest również przydatna w celu lepszej wizualizacji podczas zabiegu laserowego usuwania kłykcin ze sromu.

Jak przygotować się do badania?
Kolposkopię można przeprowadzać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, z wyjątkiem czasu krwawienia miesiączkowego. Na dwa dni przed należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie powinno się także wykonywać irygacji pochwy ani stosować globulek dopochwowych.

Co dalej po kolposkopii?
Kolposkopię można przeprowadzać wielokrotnie bez szkody dla organizmu. Wynik badania wraz ze zdjęciami dostępny jest od razu. Lekarz dołącza do niego opis z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania.

Co jest najważniejsze?
Jeśli lekarz zlecił badanie kolposkopowe, nie ignorujmy zaleceń. Jest to istotne badanie, jakiekolwiek wskazania do wykonania tej diagnostyki należy bezwzględnie stosować.

W SonoFem badanie kolposkopowe przeprowadzają za pomocą nowoczesnego videokolposkopu certyfikowani ginekolodzy: dr Joanna Wojciula oraz dr Katarzyna Jalinik.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.