INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Dbamy o zdrowie kobiet – sprawdź kiedy i jakie badania powinnaś wykonać!

lekarze specjaliści > Dbamy o zdrowie kobiet – sprawdź kiedy i jakie badania powinnaś wykonać!

Dbamy o zdrowie kobiet – sprawdź kiedy i jakie badania powinnaś wykonać!

Dbamy o zdrowie kobiet
Chcesz cieszyć się zdrowiem jak najdłużej? Zadbaj o siebie i swoje zdrowie - badaj się regularnie. Systematyczne badania profilaktyczne pozwalają bowiem na monitorowanie stanu zdrowia oraz szybkie wykrycie rozwijających się chorób, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo wyleczenia lub złagodzenie ich skutków.

Pierwsze regularne badania powinnyśmy zacząć wykonywać już po 20 roku życia. Wraz z wiekem ich częstotliwość oraz zakres będą się zmieniać. Dlatego:

1. W wieku 20-35 lat warto m. in.:

- co roku odwiedzać ginekologa i wykonywać kontrolną cytologię oraz usg waginalne;
- wykonywać regularnie badania laboratoryjne: morfologię krwi, ogólne badanie moczu, oznaczenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi;
- pamiętać także o samokontroli piersi, a po 25 roku życia co 2 lata wykonać USG piersi (po 30 r. ż. raz na rok).

2. W wieku 36-50 lat pamiętaj m. in. o:

- regularnym badaniu ciśnienia krwi – po 30 roku życia rośnie ryzyko problemów z prawidłowym ciśnieniem krwi. Wówczas odwiedź hipertensjologa;
- samokontroli piersi. Po 40 roku życia wykonuj mammografię co 2 lata, a w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian lekarz zaleci biopsję piersi;
- tym, że po 40 roku życia pojemność płuc u kobiet spada o 10%. W przypadku problemów z oddychaniem odwiedź pulmonologa i wykonaj spirometrię.

3. Po 50 roku życia zadbaj m. in. o:

- swoje serce. Jeśli odczuwasz ucisk w klatce piersiowej, miewasz zadyszkę po niewielkim wysiłku, wykonaj EKG i odwiedź kardiologa;
- prawidłową pracę jelit. Jeśli jesteś w grupie przeciętnego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, wykonuj kolonoskopię co 10 lat;
- dobre samopoczucie podczas przekwitania. Dla statystycznej Polki menopauza ma miejsce w wieku 51 lat. W razie pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości z nią związanych – odwiedź ginekologa.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego Prywatna Lecznica Certus przygotowała dla pacjentów Indywidualne Pakiety Profilaktyczne, czyli kompleksowe zestawy badań pozwalające, w ciągu jednego dnia pobytu, na wykonanie przeglądu stanu naszego organizmu.
Zdrowa Kobieta i Zdrowy Menedżer dla kobiet to zestawy badań dedykowane płci pięknej, których skład jest dopasowany do wieku i aktywności zawodowej pacjentek. Ponadto zachęcamy także do skorzystania z takich pakietów badań jak: Zdrowy Sportowiec, a także będące nowością: Pakiet Palacza, Pakiet Nadciśnienie oraz Pakiet Cukrzyca.

Więcej szczegółów na temat zakresów oraz cen pakietów znajdą Państwo na stronie www.certus.med.pl lub pod numerem telefonu (61) 8 604 340.

Certus

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.