INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

HIFU - czyli prawdziwie magiczna technologia

lekarze specjaliści > HIFU - czyli prawdziwie magiczna technologia

HIFU - czyli prawdziwie magiczna technologia

Dr n. med. Monika KuźmińskaDr n. med. Monika Kuźmińska
Czym jest HIFU i jak skutecznie działa?

HIFU-czyli z angielskiego high intensity focused ultarsound, co w tłumaczeniu oznacza skoncentrowaną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Technologia HIFU jest znana w medycynie od lat, a wykorzystywana była głównie w leczeniu nowotworów.często tak jest , że technologie używane w innych gałęziach medycyny są wykorzystywane później w medycynie estetycznej. Ultradźwięki są bardzo bezpieczną falą akustyczną znaną jako popularne badanie obrazowe różnych narządów, czyli USG W badaniach obrazowych usg fala odbija się od narządów takich jak wątroba, nerki etc a my widzimy ich zmodyfikowany obraz na monitorze. Przy użyciu wiązki typu HIFU nie chodzi jednak o obejrzenie a o pobudzenie tkanki, na którą wiązka ultradźwięków działa. Nadając fali odpowiednią częstotliwość „bombardujemy” nią dany obszar wprawiając komórki w ruch w efekcie powstaje tarcie i wydziela się ciepło, o uzyskanie którego nam chodzi. Dzięki punktowemu intensywnego podgrzaniu tkanki na różnych głębokościach za pomocą specjalnej głowicy uzyskujemy działanie stymulujące na tkanki i skracające włókna kolagenowe. Zabieg w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć wykonujemy na różnych głębokościach. W celu działania na delikatną skórę np. wokół oczu stosujemy głowicę sięgającą 1,5-2mm, w celu zadziałania rewitalizującego na skórę działamy końcówką 3mm, w celu zadziałania liftingującego musimy zastosować głowicę sięgającą głębiej , czyli 4,5 mm. Na ciało możemy stosować głowicę 6 mm. Fala ultradźwiękowa przenika więc przez pierwsze milimetry skóry po to by osiągnąć maksymalną punktową koncentrację na wybranej głębokości..

Dzięki zastosowaniu głowic generujących ultradźwięki docierające na różną głębokość skóry urządzenie ma niezwykłe możliwości działania zarówno na skórę jak i pod tkankę podskórną , czyli na tzw warstwę mięśniowo-powięziową, czyli SMAS ( Superficial Muscular Aponeurotic System). Na poziomie SMAS wykonuje się zabiegi liftingu chirurgicznego, implantuje się też nici haczykowe liftigujące twarz i szyję. HIFU to jedyna możliwość by w nieinwazyjny sposób dotrzeć tak głęboko, inne dostępne technologie tak głęboko nie docierają i na tym polega pierwsza przewaga HIFU nad pozostałymi metodami.

Hifu

Nieinwazyjność HIFU

Kolejna po skuteczności zaleta HIFU to jego całkowita nieinwazyjność. Zabieg możemy śmiało nazwać lunchowym, nie wymaga żadnego przygotowania ( jedynie demakijaż), ani okresu rekonwalescencji po. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ale mija to zwykle w ciągu godziny. Zabieg jest również bardzo atrakcyjny dla mężczyzn , gdyż nie wymaga żadnego kamuflażu pozabiegowego i bezpośrednio po nim można wrócić do swoich normalnych aktywności. W trakcie procedury nie zostaje przerwana ciągłość skóry tak więc można nałożyć make up. Przez kilka dni do dwóch tygodni możliwe jest odczuwanie delikatnego dyskomfortu przy uciskaniu okolic kości np. na linii żuchwy, nie są to jednak objawy dokuczliwe, a raczej utwierdzające jak skutecznie i głęboko zadziałano.

Wskazania do zabiegu HIFU

• Ujędrnianie skóry twarzy, szyi, dekoltu
• Lifting twarzy
• Ujędrnianie skóry wokół oczy
• Lifting czoła ( uniesienie brwi)
• Ujędrnianie ramion, likwidacja pelikanów
• Ujędrnianie ud ( wewnętrzna strona, likwidacja bryczesów)
• Ujędrnianie skóry i modelowanie brzucha

Przebieg zabiegu

Zabieg HIFU wykonuje się bez żadnego znieczulenia i przygotowania. Jedynie co trzeba zrobić to zmyć makijaż. Przed zabiegiem lekarz dokładnie ogląda okolicę poddawaną zabiegowi i wraz z pacjentem decyduje na jakim efekcie nam zależy. Rysuje na twarzy zmywalnym ołówkiem miejsca , które musi ominąć ( ujścia nerwów ) a także zaznacza jak chce działa na skórę i głębiej. W celu lepszego modelowania twarzy należy ustalić i rozrysować jak rozłożyć wektory „podciągania skóry”, czyli liftigowania. Bardzo ważna jest aktywna współpraca lekarza z pacjentem. Parametry ustawiane są bowiem na bazie odczuć pacjenta. Procedura ma być odczuwalna, można to porównać do uczucia wbijanych igiełek, jeżeli odczucia nie są intensywne należy podnieść parametry. W Instytucie Yonelle pracujemy na renomowanym sprzęcie firmy ITP.- SONOQUEEN, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć świetne rezultaty bez dużych odczuć bólowych. Po nasmarowaniu twarzy żelem jak do usg przykładamy głowicę i emitujemy miejsce przy miejscu wiązkę ultradźwięków.
Zabieg jest dosyć długi na przykład wykonanie go na całej twarzy trwa ponad godzinę.

Zalecenia pozabiegowe

Nie ma żadnych szczególnych zaleceń pozabiegowych, ani pielęgnacyjnych. Nie ma potrzeby stosowania żadnej ochrony przeciwsłonecznej. Zabieg może być wykonywany bezpiecznie przez cały rok, niezależnie od nasłonecznienia i temperatury.

Rezultaty zabiegu

Efekt zabiegu widoczny jest bezpośrednio po nim, bardzo często najpierw wykonujemy zabieg na jednej połowie twarzy by zobaczyć różnicę. Na ostateczne rezultaty związane z przebudową tkanki musimy poczekać do kilku miesięcy.

Jak często można zabieg wykonać?

Zabieg wykonujemy raz lub dwa razy w roku w zależności od stanu skóry. Najszybciej można go powtórzyć po 3 miesiącach, ale wtedy, gdy wykonamy trzy zabiegi w trzymiesięcznych odstępach nie powinno się go wykonywać przez dwa lata.

HIFU a inne zabiegi medycyny estetycznej.

Zabieg technologią HIFU może by łączony praktycznie ze wszystkimi zabiegami medycyny estetycznej. Pamiętać należy tylko o odpowiednich odstępach czasowych pomiędzy zabiegami.
Jeżeli wykonany był zabieg na bazie wypełniaczy należy odczekać minimum dwa miesiące z wykonaniem HIFU, po niciach PDO czekamy pół roku, po niciach APTOS rok.
Jeżeli wykonujemy inne zabiegi ujędrniające skórę na bazie fal radiowych, podczerwieni należy zachować odstęp1-2 miesiące pomiędzy zabiegami. Mezoterapia igłowa może by wykonana 2 tygodnie przed lub po HIFU.

Przeciwskazania do zabiegu HIFU:

• ostra infekcja
• udokumentowana choroba nowotworowa
• ciąża
• aktywne zmiany skórne
• nieleczone choroby autoimmunologiczne
• choroba zatorowo-zakrzepowa
• leczenie przeciwkrzepliwe

Podsumowując i odnosząc się do tytułu opisu HIFU to technologia na miarę XXI wieku, technologia , na którą pacjenci od lat czekali. Skuteczna i kompletnie nieinwazyjna, o udowodnionym , potwierdzonym naukowo działaniu ale ukrytym głęboko w skórze więc kompletnie niewidocznym, dla pacjentów działa więc trochę jak magiczna różczka z tą różnicą, że jest i działa naprawdę.

Hifu

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.