INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Redukcja piersi. Czy warto poddać się operacji?

lekarze specjaliści > Redukcja piersi. Czy warto poddać się operacji?

Czy wiesz, że...

Redukcja piersi. Czy warto poddać się operacji?

Zbyt duże piersi to dla wielu kobiet problem. Nawet w przypadku, kiedy nie jest defektem estetycznym, to często skutkuje bólami kręgosłupa i utrudnieniami w codziennym życiu, a w przypadkach ekstremalnych może deformować klatkę piersiową i plecy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków w 2009 roku zabiegów zmniejszających piersi przeprowadzono aż 80 tysięcy! Zabieg jest równie popularny wśród Europejek. Co przemawia za, a co przeciwko operacji pomniejszenia piersi?

Jakie korzyści zdrowotne gwarantuje zabieg?


Redukcja piersi (inaczej mammoplastyka) jest zabiegiem, w którym usuwa się część gruczołu piersiowego, przemodelowuje się go i pozbywa nadmiaru tkanki tłuszczowej. Efekt? Podniesione i zmniejszone piersi dostosowane do budowy ciała, odciążenie kręgosłupa i zniwelowanie bólu pleców, zmniejszenie garbienia się, poprawa postawy. Obawą pacjentek, które poddają się operacji jest pozostanie rozległych blizn pozabiegowych. Lekarze zgadzają się, że blizny są z pewnością pokaźniejsze niż przy zabiegach powiększających biust, jednak korzyści dla pacjentek po zabiegu są nieporównywalnie większe.

Pacjentki najczęściej rozpatrują zabieg w kategoriach estetycznych. Istotnie zabieg u wielu pacjentek ma korzystny wpływ na proporcje sylwetki, a to z kolei przekłada się na dobre samopoczucie i większą akceptację swojego ciała. Zwraca się też uwagę na aspekt odciążenia kręgosłupa, zmniejszenie bólów okolicy pleców i szyi, a także okolicy lędźwiowej. Operacja ma wpływ na zmianę środka ciężkości ciała, co prowadzi do diametralnej poprawy funkcjonowania w życiu codziennym.

Badania wykazują, że operacja ma decydujący wpływ na poprawę oddychania – zbyt duży gruczoł obciąża układ oddechowy, prowadząc do duszności i problemów związanych ze snem. Po zabiegu następuje znaczna poprawa wentylacji płuc. Problemem kobiet obciążonych zbyt dużym biustem jest też samobadanie piersi pod kątem profilaktyki onkologicznej, która jest znacznie łatwiejsza po usunięciu nadmiaru gruczołu. Co ważne – operacja usunięcia znacznej powierzchni gruczołu zmniejsza obszar, który jest zagrożony ryzykiem rozwoju nowotworu.

Poprawa następuje również w aspekcie sprawności fizycznej. Przerost piersi powoduje brak akceptacji swojego ciała i zdecydowanie utrudnia uprawianie sportów, czyniąc je bardziej męczącymi i kontuzjogennymi. Wzrost aktywności fizycznej po zabiegu prowadzi do poprawy stanu zdrowia, a także ma niebagatelny wpływ na kondycję psychiczną.

Więcej informacji na temat zabiegu: https://www.artplastica.pl/redukcja-piersi/

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.