INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Medycyna regeneracyjna

lekarze specjaliści > Medycyna regeneracyjna

Medycyna regeneracyjna

Osocze i fibryna bogatopłytkowa w medycynie estetycznej, dermatologii i ortopedii...

serwismen.plAutorką artykułu jest:
lek. dent. Marta Zinkow
lekarz medycyny estetycznej
specjalista protetyki stomatologicznej
Aspalia Centrum Medycyny Estetycznej w Krakowie
Medycyna regeneracyjna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, która poświęca coraz więcej uwagi czynnikom naprawczym: płytkom krwi, czynnikom wzrostu, a także komórkom macierzystym. Teraz możliwe jest zastępowanie starych, uszkodzonych komórek nowymi.

Komórki macierzyste występują w organizmie każdego człowieka. To dzięki nim możliwe jest tworzenie nowych tkanek. Choć obecne są w ciele przez całe życie, to wraz z upływem czasu i starzeniem się organizmu ich potencjał, a także liczba maleje. Nie bez powodu określane są mianem komórek „długowieczności”. Komórki macierzyste mają olbrzymi wpływ na procesy naprawcze zachodzący w naszym organizmie. Z powodzeniem radzą sobie w zabiegach:
medycyny estetycznej – z odżywieniem skóry, redukcją zmarszczek, spłyceniem blizn,
dermatologii – w trudno gojących się ranch,
ortopedii – w leczeniu chorób stawów, gł. stanów zapalnych, a także chorób zwyrodnieniowych,
stomatologii – w zabiegach implantologicznych, chirurgicznych i periodontologicznych.

Organizm ludzki ma własny potencjał do szybkiej regeneracji i odbudowy tkanek, które pozwalają na wywołanie procesów odpowiedzialnych za gojenie się ran. Kluczowym elementem za to odpowiedzialnym są płytki krwi, które są bardzo bogate w substancje, popularnie określane jako czynniki wzrostu. Medycyna regeneracyjna z powodzeniem wprowadza substancje odpowiedzialne za stymulację procesów naprawczych za pomocą osocza i fibryny bogatopłytkowej.

Zabiegi oparte na krwiopochodnym materiale autologicznym, pozyskiwanym z krwi własnej pacjenta, to przede wszystkim koncentraty płytkowe zawierające wiele czynników przyspieszających odbudowę nowych komórek. W metodzie klasycznej – osocza bogatopłytkowego – płytki krwi natychmiast uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. Z kolei w przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi osiadają na włóknach fibrynowych i powoli uwalniają czynniki wzrostu.

W medycynie estetycznej terapia z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej polecana jest osobom posiadającym skórę zmęczoną z oznakami starzenia, a także pozbawioną blasku i wymagającą silnej regeneracji. Dodatkowo osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest do leczenia łysienia androgenowego. Natomiast zabieg z udziałem firbryny bogatopłytkowej polecany jest osobom z zaawansowanymi oznakami starzenia się skóry m.in. głębszymi bruzdami, kurzymi łapkami, a także z ubytkami w tkankach wywołanymi np. bliznami po trądziku.

Procedury lecznicze wymagające użycia własnej krwi pacjenta, zaliczane są do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów, ze względu na znikome ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub nietolerancji. Stąd szczególnie polecane są alergikom i osobom ceniącym sobie naturalne metody lecznicze.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.