INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Właściwa profilaktyka zębów

lekarze specjaliści > Właściwa profilaktyka zębów

Temat miesiąca

Właściwa profilaktyka zębów

Słaba edukacja prozdrowotna i lekceważenie pierwszych symptomów to główne powody, przez które stan uzębienia Polaków ...

Słaba edukacja prozdrowotna i lekceważenie pierwszych symptomów to główne powody, przez które stan uzębienia Polaków nie jest w dobrej kondycji. Brak odpowiedniej higieny przyczynia się do powstawania poważnych chorób i upośledza układ odpornościowy. Warto wiedzieć, w jaki sposób powinna wyglądać właściwa profilaktyka zębów, aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia.

Skąd bierze się próchnica?

Najczęstszym problemem zębów jest próchnica. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, natomiast w zaawansowanym stadium pojawia się reakcja bólowa. Często okazuje się, że jest już za późno na podjęcie podstawowych działań leczniczych. Kiedy dojdzie do głębokiego spustoszenia w zębie, konieczne będzie leczenie endodontyczne (kanałowe), które polega na usunięciu z komory i korzeni zębów martwej albo zainfekowanej miazgi. W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem na pozbycie się dolegliwości bólowych jest ekstrakcja chorego zęba.

Regularne szczotkowanie zębów

Podstawowym działaniem prewencyjnym jest regularne mycie zębów rano i wieczorem lub w razie potrzeby po każdym posiłku. Ważna jest również prawidłowa technika szczotkowania, o prezentację której możemy poprosić stomatologa. Przed szczotkowaniem zębów warto użyć nici dentystycznej, która oczyści przestrzenie międzyzębowe i delikatnie wymasuje dziąsła. Po każdym umyciu zębów należy wypłukać je specjalnym płynem dopasowanym do konkretnych potrzeb (redukującym płytkę nazębną, chroniącym wrażliwe dziąsła, eliminującym przykry zapach z ust, itd.).

Zapobieganie skutkom bruksizmu

Nerwowe zagryzane zębów w ciągu dnia oraz zgrzytanie zębami w nocy powoduje uszkodzenie szkliwa i szybkie psucie zębów. Aby temu zapobiec należy jak najszybciej udać się na wizytę kontrolną, podczas której stomatolog oceni kondycję zębów i w razie konieczności zaleci np. stosowanie specjalnej szyny relaksacyjnej.

Eliminacja złych nawyków

Obgryzanie paznokci i ołówków, rozgryzanie orzechów i twardych słodyczy naraża zęby na mikropęknięcia, problemy ze szkliwem, a nawet odłamanie większych fragmentów zęba i zniszczenie założonego wypełnienia. Aby wyeliminować szkodliwe zachowania warto zastąpić je żuciem bezcukrowej gumy do żucia, a do otwierania napojów i żywności używać przeznaczonych do tych celów akcesoriów.

Niwelowanie działania słodyczy

Podjadanie pomiędzy posiłkami batoników, cukierków i innych słodkich przekąsek przyczynia się do stworzenia bakteriom idealnej pożywki w postaci węglowodanów. W przypadku spożycia ulubionej słodkości należy od razu dokładnie umyć zęby pastą lub w razie niemożliwości wykonania czyszczenia przynajmniej wypłukać usta wodą lub użyć bezcukrowej gumy do życia.

Regularne wizyty u stomatologa

Przynajmniej dwa razy do roku należy wykonywać wizyty kontrolne u stomatologa. Lekarz oceni stan zębów i dziąseł, usunie kamień nazębny i zarekomenduje działania profilaktyczne w celu ochrony szkliwa. Warto pamiętać, że wizyty kontrolne w większości gabinetów i klinik są bezpłatne, co powinno stanowić dodatkową motywację dla Pacjentów. Klinika Ober Clinic oferuje swoim Pacjentom możliwość korzystania z usług stomatologicznych w ramach umowy z NFZ.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.