INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Profilaktyka raka piersi

lekarze specjaliści > Profilaktyka raka piersi

Temat miesiąca

Profilaktyka raka piersi

Mimo wielu kampanii informacyjnych rak piersi nadal jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet.

Mimo wielu kampanii informacyjnych rak piersi nadal jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet. Na postawie przeprowadzanych na świecie badań stwierdzono, że wprowadzenie programów profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi przynosi wymierne rezultaty, a liczba zgonów kobiet na raka piersi systematycznie spada.

Niestety w Polsce nie odnotowano w tym zakresie znaczącej poprawy. Z tego wynika, że prowadzony u nas system wczesnego wykrywania raka piersi jest nieefektywny. Ponad 50% rozpoznanych przypadków raka piersi to stan zaawansowany, a wraz z zaawansowaniem raka szansa na jego całkowite wyleczenie znacząco się zmniejsza.

Rak piersi rozwija się powoli, na przykład, żeby osiągnąć wielkość 1 cm statystycznie potrzebuje około 8 lat. Dlatego tylko regularne badania profilaktyczne umożliwiają wczesne wykrycie choroby. W takim przypadku leczenie jest mniej inwazyjne, możliwe do zastosowania są metody oszczędzające a szansa na całkowity powrót do zdrowia znacznie wzrasta.

Mammografia cyfrowa z tomosyntezą

W 1981 r. jako pierwsza w Polsce prywatna przychodnia wprowadziliśmy profilaktyczne badania mammograficzne. W tym czasie zdobyliśmy duże doświadczenie w ocenie zmian wykrywanych w sutkach. W profilaktyce nowotworowej niezbędne jest samodzielne badanie piersi, badanie lekarskie i mammografia lub USG. Badanie mammograficzne pozwala wykryć wczesne zmiany patologiczne i nowotworowe w piersiach.

Zachęcamy kobiety po 35. roku życia do profilaktycznych badań mammograficznych. Badanie wykonywane jest bez zapisów.
Kobiety powinny zgłosić się do lekarza specjalisty w przypadku bólu piersi, również gdy zauważą guzek, owrzodzenie, wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek z brodawki, asymetrię brodawek lub powiększone węzły chłonne.
Lekarz prowadzący zleca badanie pacjentkom w związku z prowadzoną terapią hormonalną, dla kontroli skuteczności chemioterapii, radioterapii lub leczenia operacyjnego.
Do badań używamy najnowszej generacji aparatu cyfrowego, Mammomat Inspiration, wyposażonego w opcję tomosyntezy. Technologia ta polega na wykonaniu warstwowych zdjęć sutka, umożliwiających przestrzenne zobrazowanie zmian. Wielką zaletą tego aparatu jest niska dawka promieniowania automatycznie dostosowana do gęstości piersi.

Uwaga!
Wyniki należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem zlecającym badanie. Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.

Zapraszamy!

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.