INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Grzybica stóp i paznokci

lekarze specjaliści > Grzybica stóp i paznokci

Temat miesiąca

Grzybica stóp i paznokci

medserwis.plKonsultantem artykułu jest Małgorzata Gajda - podolog, ekspertka marki Footlogix Polska
Grzybica skóry powstaje najczęściej poprzez kontakt z innym człowiekiem, który boryka się z taką dolegliwością, ale również z wilgotnymi przedmiotami, na których znajdują się bakterie odpowiedzialne za zakażenie. Zdecydowanie rzadziej przenoszona jest przez zwierzęta. Niezależnie od tego, co jest przyczyną, bardzo ważne jest, by możliwie zapobiegać jej powstawaniu, a w przypadku zarażenia, jak najszybciej ją wyleczyć – mówi Małgorzata Gajda, podolog, ekspertka marki Footlogix Polska.

Wyróżniamy trzy kliniczne odmiany grzybicy stóp. Pierwszą jest grzybica międzypalcowa, z którą najczęściej borykają się sportowcy. Z tego względu nazywana jest potocznie stopą atlety,. Jej objawy pojawiają się najczęściej między piątym a czwartym palcem stopy, ponieważ to właśnie między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej, co sprzyja rozwojowi bakterii. Skóra u nasady palców staje się w jej wyniku mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a podczas wycierania stopy, odczuwalny jest dokuczliwy ból. Z czasem choroba przenosi się na kolejne palce. Najrzadziej występuje ona między paluchem a drugim palcem – w to miejsce dociera bowiem najwięcej powietrza, a palce nie przylegają ściśle do siebie.

Ponadto popularna jest grzybica potnicowa, która charakteryzuje się występowaniem licznych, drobnych pęcherzyków na podeszwach stóp oraz zaczerwienieniem skóry, które powoduje silne swędzenie. Większość pęcherzyków z czasem przysycha, niemniej choroba jest przewlekła i nawracająca. Może prowadzić do zakażeń ropnych i zaplenia skóry, powodujących ogromny dyskomfort i ból.

Grzybica może przenosić się nie tylko poprzez kontakt bezpośredni, ale również poprzez używanie wspólnego ręcznika, czy obuwia. Wówczas możemy zarazić się grzybicą złuszczającą, objawiającą się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy. O tzw. mokasynowej postaci tej grzybicy mówi się, gdy obejmuje ona nie tylko podeszwę, ale i brzeg stopy – tyle, ile jest schowane w bucie.


Grzybica paznokci

Grzybica stóp często współistnieje z zakażeniem paznokci. Objawia się ono biało-żółtymi smugami w obrębie płytki, następnie zwyrodnieniem i zniszczeniem nawet całego paznokcia. Wyróżnia się aż pięć rodzajów grzybicy paznokci. Mogą one występować na różnych paznokciach osoby chorej lub współistnieć nawet w obrębie jednej płytki paznokciowej. W zależności od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia grzybicą paznokci i jaki był mechanizm zainfekowania, wyróżniamy grzybicę, która atakuje bezpośrednio łożysko paznokcia (zaczyna ono rogowacieć), płytkę paznokciową, wnikając do macierzy paznokcia, powierzchnię płytki paznokciowej lub przestrzeń pod paznokciem.

Leczenie grzybicy stóp i paznokci

medserwis.plzestaw Footlogix skuteczny w leczeniu grzybicy
-Wszystkim zmianom grzybiczym, zarówno na skórze, jak i na paznokciach, można szybko i skutecznie zaradzić. Najlepsze rezultaty osiąga się, stosując specjalistyczne pediceutyki, czyli produkty pielęgnujące, wzbogacone o składniki lecznicze, takie jak Klotrimazol. Ważne, by były one dostosowane do różnych rodzajów skóry i problemów grzybiczych – inne dla grzybicy złuszczającej (mus nawilżający, wzbogacony o Klotrimazol), jeszcze inne dla dolegliwości skórnych, występujących równocześnie z nadmierną potliwością stóp (mus, który nie ma w składzie mocznika) – mówi Małgorzata Gajda z Footlogix Polska. – Grzybicę paznokci świetnie leczy preparat w sprayu Footlogix Toe Tincture, dostępny na www.vkcosmetic.pl/sklep, który umożliwia aplikację pediceutyku bezpośrednio pod płytkę paznokcia. Dodatkowo wzbogacony jest o olejek z awokado oraz panthenol, mające działanie regenerujące oraz łagodzące - dodaje ekspertka. - Ważne, aby zwrócić uwagę na to, czy grzybica skóry występuje samodzielnie, czy współistnieje z zakażeniem paznokci. W drugim przypadku należy stosować leczenie zarówno zakażenia stóp, jak i paznokci – podsumowuje Małgorzata Gajda.

https://vkcosmetic.pl/sklep/kategoria/footlogix-polska/>

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.