INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Ratunek przed boreliozą

lekarze specjaliści > Ratunek przed boreliozą

Temat miesiąca

Ratunek przed boreliozą

Kleszcz pospolity jest rezerwuarem i przenosicielem wielu chorobotwórczych zarazków, w tym m.in. wirusów ...

Kleszcz pospolity jest rezerwuarem i przenosicielem wielu chorobotwórczych zarazków, w tym m.in. wirusów kleszczowego zapalenia mózgu, anaplazmozy, babeszjozy i boreliozy.

Czynniki zakaźne mogą być przenoszone do krwi żywiciela wraz ze śliną już w pierwszych godzinach po wczepieniu kleszcza. Taki sposób transmisji jest znany w przypadku niektórych wirusów oraz stadiów inwazyjnych pierwotniaków Babesia. Zwykle jednak ryzyko transmisji zarazków znacznie wzrasta po kilku godzinach od ataku na żywiciela. Podczas usuwania przyczepionych kleszczy możliwe jest uszkodzenie powłok ciała i wylanie zakażonych płynów ustrojowych kleszcza, jest to kolejna możliwa droga zakażenia niebezpieczna również dla osoby, która wykonuje zabieg bez rękawic ochronnych.

Bezpieczne usuwanie kleszczy.

Wkłucie kleszcza, w przeciwieństwie np. do ukłucia komara nie jest odczuwane, dlatego przyczepionego pasożyta odkrywa się najczęściej przypadkowo lub podczas oględzin ciała po powrocie ze spaceru. Kleszcze można przynieść do domu na ubraniu, butach a także razem z pamiątkami z wycieczki np. z bukietem liści, trawy i zebranych kwiatów.

Jeśli pasożyt przedostanie się pod ubranie, może upłynąć kilka godzin zanim odnajdzie właściwe dla siebie miejsce wkłucia i rozpocznie pasożytowanie. Wybiera na ogół miejsca, gdzie skóra ludzka jest miękka, np. wewnętrzne części kończyn, zagięcia stawowe i szyja na granicy włosów.


medserwis.plUsuwanie kleszcza
W celu ograniczenia ryzyka transmisji zarazków przyczepione kleszcze należy usuwać tak szybko jak to jest możliwe. Wszystkie czynności związane z usuwaniem kleszcza należy wykonywać w gumowych rękawiczkach ochronnych.

KICK THE TICK expert – innowacyjna metoda usuwania kleszczy

Polscy naukowcy z firmy ICB Pharma opracowali innowacyjną metodę pozwalającą na bezpieczne usunięcie kleszczy przyczepionych do skóry ludzi i zwierząt.

Efektem ich badań jest zestaw KICK THE TICK expert, na który składa się aplikator z pojemnikiem aerozolowym i przyrząd do usuwania kleszczy. Użycie aplikatora, czyli 2-3 krotne opryskanie żerującego kleszcza powoduje jego natychmiastowe zamrożenie, zatrzymanie funkcji fizjologicznych, w tym samym wydzielania przez niego toksycznej śliny. Co więcej, wykorzystana technologia APRF™ (Anti-Parasite Removal Film) tworzy na ciele pasożyta powłokę, która chroni jego ciało przed rozerwaniem podczas zabiegu.


medserwis.plzestaw KICK THE TICK expert
Znajdujący się w zestawie przyrząd, został opracowany z myślą o różnych wielkościach i rodzajach kleszczy. Przy jego pomocy można sprawnie i szybko wyjąć pasożyta ze skóry. Usuniętego kleszcza należy zutylizować lub umieścić w probówce celem przekazania do badań diagnostycznych.

Po usunięciu należy sprawdzić czy w miejscu wkłucia nie pozostały części aparatu gębowego kleszcza. Wskazana jest obserwacja miejsca wkłucia z uwagi na możliwości rozwoju miejscowego lub uogólnionego stanu zapalnego, które może być następstwem przekazania czynników chorobotwórczych przez pasożyta.

Rutynowe stosowanie antybiotyków po wczepieniu kleszcza nie jest wskazane jednak może być rozważane, jeśli dotyczy osób zaatakowanych na terenach endemicznego występowania chorób odkleszczowych.Preparat firmy ICB Pharma – Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy KICK THE TICK expert przeznaczony do zamrażania kleszczy jest nowością na rynku. Ma cechy, które uprawniają do uznania go za produkt przydatny w ochronie człowieka i zwierząt przed szkodliwymi skutkami pasożytowania kleszczy oraz przed patogenami przenoszonymi przez te stawonogi. W momencie jego użycia zabezpiecza użytkownika przed możliwością transmisji patogenów odkleszczowych w trakcie żerowania. Szybkie usunięcie kleszcza ze skóry bez jego uszkodzenia znacznie zmniejsza także ryzyko pojawienia się reakcji miejscowych i ogólnoustrojowych spowodowanych przez składniki ich śliny.

Preparat jest bezpieczny w stosowaniu, nie zawiera substancji owadobójczych. Uzyskał atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Preparaty linii KICK THE TICK dostępne są w aptekach i na stronie www.sklep.icbpharma.pl

Więcej o preparacie na stronie www.kickthetick.pl

medserwis.plSpray w ekonomicznym opakowaniu
Warto tez pomyśleć o zabezpieczeniu i odstraszaniu kleszczy, komarów czy meszek.

Tu skuteczny jest np. KICK THE TICK Max Repelent Plus 200 ml - spray

Trójskładnikowa formuła działa odstraszająco na owady i kleszcze oraz zakłóca ich receptory czuciowe.
Zapewnia skuteczną ochronę do 4 godzin.

Można stosować go u dzieci od 3-go roku życia.

Nie zawiera DEET.

Dystrybutor ICB Pharma. 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.