INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Kiedy należy wykonać badanie stóp?

lekarze specjaliści > Kiedy należy wykonać badanie stóp?

Temat miesiąca

Kiedy należy wykonać badanie stóp?

Warto wykonać kilka badań diagnostycznych począwszy od badania komputerowego stóp aż po USG.

Aby dokonać kompleksowej diagnostyki bólów stóp i całych nóg warto wykonać kilka badań diagnostycznych począwszy od badania komputerowego stóp aż po USG.

Badanie komputerowe stóp
składa się z części dynamicznej oraz statycznej co oznacza, że można diagnozować pacjenta podczas stania i chodu. Do badania używana jest platforma podobaroskopowa oraz podoskaner. Podczas badania na platformie komputer pokazuje nacisk stopy na podłoże budując tym samym jej odcisk. W trakcie badania chodu obrazowana jest klatka po klatce, faza przetoczenia stopy od pięty po palce czyli aż do momentu wybicia. Dzięki użyciu podoskanera widać obraz podeszwowej strony stopy podczas jej obciążania podczas stania. Dzięki temu ocenie poddaje się obciążenie obu stron ciała i każdej stopy osobno. Posiadając dokładne dane w jaki sposób obciążone są stopy, możemy wnioskować o schorzeniach jakie mogą nas czekać w przyszłości. Zmian, których możemy się spodziewać to: płaskostopie poprzeczne, zapalenie rozcięgna podeszwowego, halluksy, palce młoteczkowate, dolegliwości bólowe kręgosłupa czy wady postawy. Zaleca się wykonanie komputerowego badania stóp dzieciom w ramach profilaktyki wad stóp i postawy po ukończeniu 4 roku życia. Uzyskane informacje o rozłożeniu ciężaru ciała i środka ciężkości stanowią podstawę do oceny postawy ciała.

Kiedy należy wykonać badanie:
- u dzieci powyżej 4 roku życia – profilaktycznie,
- gdy chorujesz na cukrzycę lub RZS,
- kiedy cierpisz na bóle kolan, bioder czy kręgosłupa,
- gdy masz wrażenie „niestabilnej stopy”,
- po urazach kończyn dolnych,
- kiedy masz halluksy lub możesz być obciążony nimi genetycznie,
- kiedy masz tendencje do modzeli, odcisków, nagniotków,
- gdy stwierdzono u Ciebie skrzywienie kręgosłupa,
- gdy męczy Cię ból w obrębie stopy, łydki,
- kiedy masz zaburzenia chodu lub równowagi,
- w przypadku podejrzenia lub wykrycia nerwiaka Mortona.

Za pomocą badania RTG można zdiagnozować wszelkie dolegliwości, których przyczyna tkwi w kościach. Na wyniku badania widać układ i strukturę kości, braki, rysy oraz pęknięcia. Aby bardziej szczegółowo ocenić strukturę kości np. w kierunku chorób nowotworowych wykonuje się badanie scyntygraficzne.

Kolejnym badaniem, które warto wykonać jest USG tkanek miękkich czyli tkanek okalających kości. W sytuacji kiedy po urazie kończyny dolnej odczuwamy uporczywy ból, a badanie RTG nie wskazuje żadnych nieprawidłowości, warto wykonać badanie USG. Badanie to wskaże to czy przyczyną bólu nie jest uszkodzenie stawów, powięzi, mięśni lub więzadeł. Naciągnięcia, naderwania oraz zerwania tych tkanek widoczne są w badaniu diagnostycznym USG. Warto zwrócić uwagę na to na jakim sprzęcie badanie jest wykonywane oraz czy lekarz ma w tym zakresie doświadczenie. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne.

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.