INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Zdrowe piersi to kobieca sprawa!

lekarze specjaliści > Zdrowe piersi to kobieca sprawa!

Temat miesiąca

Zdrowe piersi to kobieca sprawa!

Choroby piersi mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Najgroźniejszą z nich jest oczywiście rak piersi, choć

Choroby piersi mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Najgroźniejszą z nich jest oczywiście rak piersi, choć nie wszystkie zmiany w piersiach muszą jednak mieć podłoże nowotworowe – u wielu pań występują również torbiele czy gruczolaki piersi. Najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka i szybka diagnostyka.

Podstawą profilaktyki chorób piersi jest ich regularne badanie palpacyjne (ręczne). Najlepiej robić to w przeciągu kilku dni po miesiączce, przed lustrem, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Za pomocą delikatnych ucisków należy sprawdzić, czy w strukturze piersi nie pojawiły się niepokojące zgrubienia i guzki, a także ocenić wygląd i spoistość gruczołu piersiowego. Trzeba też sprawdzić, czy z brodawki sutkowej nie wydobywają się wycieki.

USG piersi – co trzeba o nim wiedzieć?

Oprócz samokontroli, kobiety powinny również pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych wykonywanych przez lekarzy specjalistów przy użyciu nowoczesnego, certyfikowanego sprzętu. W Klinice Medycznej Wilmed do dyspozycji pacjentek pozostają doświadczeni specjaliści z zakresu chorób piersi, na czele z prof. dr. hab. n. med. Tadeuszem Pieńkowskim – prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi.

Jakie więc badania składają się na kompleksową profilaktykę chorób piersi? W pierwszej kolejności jest to USG – zdrowe kobiety powinny wykonywać je co 12 miesięcy, bez względu na wiek. USG jest badaniem zupełnie bezbolesnym, bezpiecznym i mało inwazyjnym, trwa około 20-30 minut. Pacjentka przed badaniem jest proszona o zdjęcie górnych partii odzieży i bielizny, a także o położenie się na kozetce. Następnie przeprowadzający badanie lekarz rozprowadza na piersiach specjalny żel i przesuwa po ciele głowicę ultrasonografu. Pozyskiwany obraz jest od razu widoczny na ekranie urządzenia, które może wykryć zmiany wielkości już około 2 mm. Co więcej, doświadczony lekarz jest w stanie na podstawie obrazu USG odróżnić zmiany nowotworowe od gruczolaków czy torbieli, choć oczywiście jednoznaczną diagnozę można postawić tylko na podstawie wyników badania histopatologicznego.

Guz w piersi to nie wyrok!

Kolejnym krokiem w diagnostyce zmian w piersiach jest badanie mammograficzne, które polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego przy użyciu promieni rentgenowskich. Uzyskane w przebiegu mammografii zdjęcia pozwalają uwidocznić ewentualne zmiany – zarówno nowotworowe, jak i bez tego typu podłoża – w bardzo wczesnym stadium.

Jeśli wyniki USG i mammografii potwierdzają istnienie zmian w obrębie piersi, kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji, przy czym należy pamiętać, że guzek w piersi nie musi od razu oznaczać nowotworu. U wielu pań diagnozuje się również torbiele czy gruczolaki, a ich rozpoznanie możliwe jest właśnie dzięki wykonywanym w Wilmedzie biopsjom gruboigłowym i mammotonicznym. Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu wycinka tkanki pod kontrolą USG, który następnie trafia do badania histopatologicznego. Dopiero po uzyskaniu jego wyniku lekarz decyduje o podjęciu odpowiedniego leczenia.

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.