INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Jak żyć ze smogiem?

lekarze specjaliści > Jak żyć ze smogiem?

Aktualności

Jak żyć ze smogiem?

medserwis.plDr n. med. Michał Michalik - specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, specjalista medycyny lotniczej, założyciel i właściciel Centrum Medycznego MML.

„Smog” to słowo odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. O tym, że jest niebezpieczny dla zdrowia, wiemy wszyscy. Jak zatem możemy zniwelować ne-gatywne skutki wdychania szkodliwych substancji i zadbać o zdrowie swoje i bliskich na co dzień? Radzi dr Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycz-nego MML.

Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć zjawisko smogu?


Smog jest niebezpieczny dla zdrowia, a szczególnie dla naszej błony śluzowej, która gromadzi wdychane przez nas zanieczyszczenia. W procesie oddychania najważniejszy jest nos, a tam błona śluzowa jest bardzo delikatna. Wszystko, co wdychamy, osadza się właśnie w nosie. Stąd nadmierne zanieczyszczenia mogą w pierwszej kolejności powo-dować niedrożność nosa, przewlekły katar czy zapalenie zatok, bo organizm walczy, żeby pozbyć się szkodliwych substancji.

Inne konsekwencje to kaszel, przewlekły ból głowy wynikający z niedotlenienia, zapale-nie spojówek czy mniejsze odczuwanie smaku i zapachów. Należy też pamiętać, że na szkodliwe substancje narażone są krtań, tchawica, oskrzela i płuca, a smog wpływa be-zpośrednio na czynniki onkogenne, stąd częste porównanie szkodliwości wdychania nadmiernych zanieczyszczeń do palenia nawet kilku papierosów dziennie.

Jak więc żyć ze smogiem na co dzień? Co Pan radzi swoim pacjentom?

Radzę zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. W czasie tzw. alarmu smogowego ogra-niczmy do możliwego minimum spędzanie czasu na dworze, spacery z dziećmi czy upra-wianie sportu na świeżym powietrzu. Warto też zadbać o oczyszczenie i nawilżenie po-wietrza. W domu można to zrobić chociażby przy użyciu mokrego ręcznika, który kładziemy na kaloryferze czy prania, które na noc wstawiamy do sypialni.

Zadbajmy też o naszą odporność. W okresie zimowym to szczególnie ważne, bo jesteśmy wszyscy narażeni na ciągłe zmiany temperatury i nasz układ immunologiczny jest rozre-gulowany. Obniżmy trochę temperaturę w naszych domach i autach, żeby nie szokować organizmu za każdym razem, kiedy już musimy wyjść na świeże powietrze. Ubierajmy siebie i swoje pociechy adekwatnie do temperatury, ale bez zbędnej przesady. Zadbajmy o zdrową dietę, czyli zbilansowane posiłki i suplementy wielowitaminowe, które w tym okresie zastępują brak nowalijek i świeżych owoców.

A jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Przewlekły katar, uporczywe kichanie, suchy kaszel, zapalenie spojówek, ogólne złe sa-mopoczucie i utrzymujący się ból głowy, a także chrypka czy zmiana tembru głosu to powody, żeby skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednio laryngologiem, okulistą bądź lekarzem rodzinnym.

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.