INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Aqualyx - Niechirurgiczne modelowanie ciała

lekarze specjaliści > Aqualyx - Niechirurgiczne modelowanie ciała

Temat miesiąca

Aqualyx - Niechirurgiczne modelowanie ciała

medserwis.pl
Estetyczny wygląd dotyczący nie tylko twarzy, ale i całego ciała, staje się obecnie koniecznością. Utożsamiany z sukcesem w życiu zawodowym i osobistym, nie jest objawem próżności, ale symptomem dbałości o własne zdrowie, dobrej sprawności fizycznej, oznaką nowoczesności. Często zdarza się, że pomimo stosowania odpowiedniej diety i właściwej aktywności fizycznej, nawet po uzyskaniu optymalnej masy ciała, pozostają w niektórych miejscach ciała szpecące fałdki zbędnej tkanki tłuszczowej. Szczególnie często zlokalizowane są one w okolicy brzucha, pleców, bioder, wewnętrznej powierzchni ud, kolan, ramion, podbródka.

Istnieje wiele metod pozbywania się tzw. lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, a więc modelowania ciała. Już w 1926r Charles Dujarier przeprowadził pierwszy chirurgiczny zabieg usuwania tkanki tłuszczowej. Niestety zakończony groźnymi powikłaniami. W latach 70-tych pojawiły się techniki lipektomii, a następnie liposukcji chirurgicznej. Liposukcja jest zabiegiem skutecznym, ale niestety inwazyjnym, wymagającym rekonwalescencji i obciążonym możliwością powikłań. Doświadczona ręka chirurga zmniejsza to ryzyko, czyniąc ten zabieg bardzo pomocnym w modelowaniu figury.

Alternatywą, bądź uzupełnieniem liposukcji są metody znacznie mniej inwazyjne, niewyłączające z aktywnego życia, obarczone znikomym ryzykiem powikłań, dobrze tolerowane i równie skuteczne. Należy do nich lipoliza iniekcyjna, polegająca na wstrzykiwaniu do tkanki tłuszczowej roztworu fosfatydylocholiny. Serię 2-5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych wykonuje lekarz, a o skuteczności terapii decyduje m.in. właściwa kwalifikacja pacjenta i odpowiednia technika wykonania. W wielu przypadkach fosfatydylocholina powoduje jednak obrzęk, bolesność i siniaki w miejscu wstrzyknięcia. Ponadto lek ten jest nieoficjalnie stosowany w terapii lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, jego rejestracja obejmuje leczenie zatorów tłuszczowych. Znacznie lepsze rezultaty można uzyskać metodą adipocytolizy z użyciem techniki intralipoterapii, czyli wstrzykiwania w środek fałdu tłuszczowego substancji powodującej uszkadzanie komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Kuracja może być stosowana samodzielnie, lub uzupełniać inne metody chirurgiczne, ultradźwiękowe, laserowe, etc. Wyrażne fekty widoczne są często już po drugim zabiegu, a iniekcje są zupełnie niebolesne, pozbawione w większości przypadków zaczerwienienia i obrzęku. Jest to dobry sposób na modelowanie ciała, po który sięgają osoby stosunkowo szczupłe, nawet modelki, chcące uzyskać idealną rzeżbę figury.

Substancją użwaną do adipoctolizy jest Aqualyx, . Dane kliniczne wskazują na wyraźnie większą jego skuteczność w porównaniu z roztworami fosfatydylocholiny i deoksycholanu sodu( PPC-SD), ponadto, na jego lepszą tolerancję tkankową. Nagłe pojawienie się w praktyce roztworów fasfatydylocholiny i deoksycholanu sodu (PPC-SD) bardzo zmieniło techniczne podejście do możliwości terapii w nieinwazyjnych zabiegach zmniejszania miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dotychczas dostępne środki nie , gwarantowały takiej skuteczności, jaka mogłaby być klinicznie satysfakcjonująca.

We Włoszech, przede wszystkim dzięki badaniom Pasquale Motolese, metoda ta stała się prawdziwą ,,liderką” jako alternatywa liposukcji. Właśnie P. Motolese zawdzięczamy pierwsze hipotezy dotyczące mechanizmów działania roztworów PPC-SD, potwierdzone potem przez innych międzynarodowych autorów, w efekcie czego narodziła się technika podawania nazwana ,,intralipoterapią”, a następnie Aqualyx.

Główne różnice między Aqualyx a roztworami fosfatydylocholiny to: większa skuteczność, mniejsza bolesność i szybsze działanie, krótsze odstępy między zabiegami, mniejsza liczba koniecznych zabiegów, mniejsze ryzyko działań niepożądanych. Przeciwskazania to: ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, cukrzyca, nasilona alergia, ostre i przewlekłe choroby infekcyjne, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie choroby wątroby i nerek.

Jak wszystko w medycynie estetycznej, również modelowanie ciała jest sztuką. O ostatecznym efekcie decyduje więc obok doświadczenia lekarza, właściwej kwalifikacji pacjenta i odpowiedniej techniki wykonania, poczucie estetyki wykonującego zabieg. We wszystkim wskazany jest rozsądek, umiar, a łączenie zasad zdrowego stylu życia i innych metod pozwoli uzyskać optymalny rezultat.

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.