INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Cierpisz na nawracające afty w jamie ustnej? To może być choroba Leśniowskiego-Crohna

lekarze specjaliści > Cierpisz na nawracające afty w jamie ustnej? To może być choroba Leśniowskiego-Crohna

Czy wiesz, że...

Cierpisz na nawracające afty w jamie ustnej? To może być choroba Leśniowskiego-Crohna

Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?
Etiologia powstawania aft jest wieloczynnikowa. Najczęściej przyczyną są urazy mechaniczne i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli afty występują przewlekle, możemy powiedzieć o przebiegu nawracającym, który jest obecny u 5%-21% populacji, często rodzinnie. Mimo tak częstego występowania tego schorzenia przyczyna nawracającej aftozy jest słabo znana. Afty mogą mieć także przyczyny ogólnoustrojowe. Jedną z nich jest choroba Leśniowskiego-Crohna.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Może ona obejmować cały odcinek przewodu pokarmowego. Zmiany zapalne zazwyczaj lokalizują się w dystalnej części jelita cienkiego. Jest to choroba przewlekła o nieznanej etiologii i skomplikowanym leczeniu. Pierwsze objawy najczęściej występują u osób młodych – między 15. a 25. rokiem życia. Obecnie od kilku lat obserwuje się wzrost występowania choroby u dzieci.

Główne objawy to:
- biegunka (z możliwością oddawania nawet do 20 stolców na dobę), często z domieszką krwi,
- silny ból brzucha,
- guzowaty opór w jamie brzusznej, zazwyczaj lokalizujący się w prawym kwadrancie.

Charakterystyczne dla choroby  jest występowanie przetok okołoodbytniczych oraz aft w jamie ustnej. Podstawą rozpoznania jest obecność charakterystycznych objawów oraz kolonoskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badanie kolonoskopowe uwidacznia typowe dla choroby Leśniowskiego-Crohna głębokie owrzodzenia, które mogą penetrować ścianę jelit, prowadząc do perforacji.

Jak wyglądają afty w chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Charakterystyczne dla choroby jest występowanie rozległego obrzęku błon śluzowych jamy ustnej, które mogą w wyglądzie przypominać kostkę brukową. Dodatkowo może pojawić się zapalenie błony śluzowej dziąseł, linijne owrzodzenia oraz polipy i guzki. Częstość występowania aft w chorobie Leśniowskiego-Crohna występuje u około 20% pacjentów. Typowe są afty duże – powyżej 10 mm.

Leczenie aft

W leczeniu aft przydatne mogą być preparaty dostępne bez recepty, takie jak Anaftin Żel na afty. Zawarte w preparacie substancje pokrywają owrzodzenia, redukując ból, oraz nawilżają, pozwalając na szybsze gojenie. W przypadku występowania aft jako manifestacji chorób ogólnoustrojowych najważniejsze jest wyeliminowanie problemu głównego oraz rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej. Ze względu na duże dolegliwości bólowe afty stanowią duży problem terapeutyczny, szczególnie u pacjentów, którzy mają skłonność do częstych nawrotów choroby. Należy pamiętać, że afty mogą być także manifestacją innych chorób ogólnoustrojowych. Dlatego w przypadku nawrotowej aftozy, gdzie zmiany częściowo goją się, a częściowo pojawiają się na nowo w innym miejscu, należy udać się do lekarza i wykonać badania ogólne takie jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu żelaza oraz witaminy B12, a także badania wykluczające nietolerancję glutenu czy obecność pasożytów – szczególnie u dzieci.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.