INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Jak radzić sobie z migreną?

lekarze specjaliści > Jak radzić sobie z migreną?

Czy wiesz, że...

Jak radzić sobie z migreną?

Czym różni się zapalenie płuc od zapalenia oskrzeli?

Migrena to nawracający, silny ból głowy, któremu towarzyszą: światłowstręt, wrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności, a także wymioty. Pojawienie się epizodu migrenowego wyłącza chorego z codziennego funkcjonowania, a ból zaostrza się przy każdym ruchu. Migrena to najczęściej występująca choroba układu nerwowego, na którą cierpi nawet 12% populacji.

Dlaczego odczuwam ból głowy?
Wiele osób nadużywa słowa „migrena”, określając nim każdy uciążliwy ból głowy. Prawda jest taka, że mamy wiele rodzajów bólu głowy, np.: ból klastrowy czy napięciowy, które różnią się niewielkimi szczegółami. Prawidłowe przyporządkowanie objawów do konkretnej grupy jest trudne i wymaga dużego doświadczenia. Co więcej, wystąpienie jednego rodzaju bólu nie wyklucza pojawienia się innego. Patomechanizm występowania migreny nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że może być związany z nadwrażliwością mózgu na reakcje nerwowo-naczyniowe. Zazwyczaj migrena jest chorobą napadową, jednak może także występować nieustannie przez kilka dni. Kiedy u pacjenta występują bóle głowy przez więcej niż 15 dni w miesiącu, a cechy typowo migrenowego bólu głowy występują przez co najmniej 8 dni, możemy mówić o migrenie przewlekłej. Niestety nie istnieją badania diagnostyczne umożliwiające skuteczne ustalenie rozpoznania. Diagnoza jest stawiana na podstawie dogłębnego wywiadu lekarskiego.

Leczenie bólu głowy

Leczeniem pierwszego wyboru w silnym bólu głowy są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jednym z nich jest deksketoprofen dostępny w formie tabletek oraz granulatu do sporządzania preparatu doustnego. Aby zapewnić optymalne działanie, należy przyjmować 25 mg substancji co 8 godzin (jedna tabletka lub saszetka). Lek działa szybko i jest dobrze tolerowany. Dodatkowo, w przypadku ostrego bólu można przyjmować go na pusty żołądek. Przed użyciem zawsze warto zapoznać się z ulotką oraz skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą, ponieważ leku nie należy stosować w przypadku choroby nerek lub wystąpienia w przeszłości krwawienia z przewodu pokarmowego. Stosowanie NLPZ nie powinno być dłuższe niż 15 dni, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia nowego rodzaju bólu głowy klasyfikowanego jako ból głowy spowodowany nadużywaniem leków.

Kluczowa dla leczenia migreny jest terapia niefarmakologiczna obejmująca wypracowanie dobrych nawyków takich jak:
- regularny i odpowiednio długi sen,
- wysyłek fizyczny,
- spożywanie regularnych posiłków.

Ważna jest także edukacja i uświadomienie pacjenta, że migrena to choroba niewyleczalna i uciążliwa, jednak nie zagraża życiu. Jej przebieg może być modyfikowany przez odpowiedni styl życia i regularne stosowanie leków.

Kiedy ból głowy może być niebezpieczny?

Pewne cechy bólu głowy mogą być niepokojące i sugerować inną patogenezę niż migrena. Szczególnie jeśli następuje stopniowe nasilanie się bólu i pojawienie się niewystępujących wcześniej objawów neurologicznych, takich jak ubytki widzenia czy pogorszenie świadomości. Niepokojący jest także silny poranny ból głowy, którym towarzyszą nudności. W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.