INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Skleroterapia - skuteczna metoda leczenia hemoroidów

lekarze specjaliści > Skleroterapia - skuteczna metoda leczenia hemoroidów

Artykuły polecane

Skleroterapia - skuteczna metoda leczenia hemoroidów

medserwis.pl
Hemoroidy to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób, a mimo to wielu z nas uznaje tą przykrą dolegliwość za problem na tyle wstydliwy, że boimy się wizyty u lekarza proktologa. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc dzięki wczesnej diagnostyce lekarskiej.

Hemoroidy zaliczane są do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Statystyki podają, że problem ten dotyczyć może okresowo nawet co drugiej osoby mieszkającej w krajach wysoko uprzemysłowionych.. Na szczęście współczesna medycyna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów cierpiących z powodu tej choroby. Z żylakami odbytu można skutecznie walczyć, im wcześniej tym lepiej. We wczesnym stadium choroby można zastosować mało inwazyjne metody usuwania hemoroidów. Jedną z takich metod jest skleroterapia – bezinwazyjny i bezbolesny zabieg, który skutecznie rozwiązuje nasze problemy..

Hemoroidy a żylaki odbytu

Warto zaznaczyć, że hemoroidy to anatomiczna struktura odbytu – całkowicie prawidłowa. Jej zadaniem jest uszczelnienie kanału odbytu oraz kontrolowanie procesu wydalania. O chorobie hemoroidalnej, inaczej zwanej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi, mówi się zaś wtedy, gdy dochodzi do rozciągania guzków wypełnionych krwią, w efekcie czego naczynia przerastają i ulegają obrzękowi, co jest źródłem dyskomfortu pacjenta.

Objawy których nie powinniśmy lekceważyć

Pierwsze objawy żylaków odbytu, które powinny zaniepokoić pacjenta, to świąd i pieczenie okolic odbytu. Nierzadko towarzyszy im także podrażnienie śluzówki w tym miejscu, jak również wydzielina sprzyjająca stanowi zapalnemu. Pacjent może doświadczać uczucia niepełnego wypróżnienia, a w stolcu może pojawić się krew. Objawów tych nie należy bagatelizować, gdyż tylko szybka diagnoza może umożliwić skuteczne leczenie.

Stopnie choroby hemoroidalnej

Wyróżnia się 4 stopnie choroby hemoroidalnej. Pierwszy i drugi stopień tej choroby to powiększone guzki krwawnicze znajdujące się w kanale odbytu. Trzeci stopień dotyczy sytuacji, w której guzki te wypadają przy wypróżnianiu poza kanał odbytu, jednak samoistnie się cofają. W ostatnim (czwartym) stadium żylaki nie cofają się już same do kanału odbytu.

Skuteczna metoda leczenia hemoroidów

Żylaki odbytu to choroba, która rozwija się powoli, dlatego właśnie wczesne wykrycie umożliwia skuteczną kurację. Na szczęście rozwój nowoczesnych technologii medycznych daje liczne możliwości nieinwazyjnego leczenia tego schorzenia. Jedną z nich jest właśnie skleroterapia. Zabieg ten wyróżnia się wysoką skutecznością, sięgająca nawet do 90%. Warto podkreślić, że nieinwazyjny zabieg jakim jest skleroterapia hemoroidów wykonywany jest zazwyczaj w początkowym stadium choroby, dlatego pierwsze niepokojące nas objawy choroby należy skonsultować z lekarzem proktologiem.

Na czym polega zabieg skleroterapii hemoroidów?

Skleroterapia polega na podaniu środków zamykających dopływ krwi do hemoroidów. U podstaw guzka krwawniczego podawany jest zastrzyk ze specjalną pianką tworzącą zakrzep. Innymi słowy: guzki krwawnicze są ostrzykiwane, w konsekwencji czego ściany naczynia obkurczają się i ulegają zwłóknieniu. Zabieg skleroterapii hemoroidów wykonywany jest w warunkach laboratoryjnych. i trwa standardowo około 30 minut. Zabieg zazwyczaj wymaga znieczulenia miejscowego więc nie ma potrzeby hospitalizacji, pacjenta, bezpośrednio po zabiegu może on wrócić do swoich codziennych aktywności. .

Kto może się poddać zabiegowi skleroterapii?

Skleroterapii mogą poddać się pacjenci we wczesnym etapie choroby hemoroidalnej Niestety, zabiegu tego nie można wykonać u pacjenta w zaawansowanym stadium choroby, gdy żylaki znajdują się już poza odbytem (czwarty stopień choroby). Inne przeciwwskazania do tego zabiegu to:
• Ciąża,
• Okres laktacji,
• Zakrzepica kończyn dolnych,
• Choroba nowotworowa,
• Wada serca,
• Poważna choroba ogólnoustrojowa,
• Niedokrwienie kończyn dolnych,
• Nadwrażliwość na aetoksysklerol.

Efekty zabiegu

Skleroterapia hemoroidów przynosi szczególnie dobre efekty jeżeli wykonywana jest pacjentów w początkowym stadium rozwoju choroby. U większości pacjentów możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów, co pozwala pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z żylakami odbytu i przywrócić dawny komfort życia. To od nas zależy na jakim etapie rozwoju choroby hemoroidalnej skonsultujemy swoje problemy z lekarzem proktologiem

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.