INTERIA.PL - Portal internetowy

medserwis

Rex Medica Pracownia Rezonansu Magnetycznego

lekarze specjaliści > Rex Medica Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Rex Medica Pracownia Rezonansu Magnetycznego check

Rex Medica Pracownia Rezonansu Magnetycznego

adres:ul. Wawelska 5 / w budynku Fundacji Rozwoju Medycyny Sportowej/, Warszawa

telefon:22 592 93 33, 22 120 20 88

www:www.rexmedica.pl

 www.rexmedica.medserwis.pl

e-mail:recepcja@rexmedica.pl

zobacz na mapie »

map

Zobacz zdjęcia

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3 Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6

Godziny pracyic_i

Pon. – pt. od 7:00 do 20:00, Soboty od 7:00 do 20:00

Nasi lekarze specjaliściic_i

Medycyna sportowaNeurochirurdzyNeurolodzyOnkolodzyOrtopedziRadiolodzyRehabilitanciReumatolodzy

Informacje dodatkoweic_i

Dla pacjentów


Na czym polega badanie RM

Badanie metodą rezonansu magnetycznego to jeden z najdoskonalszych sposobów na bezinwazyjne wejrzenie w głąb ludzkiego organizmu i dokonanie oceny struktur anatomicznych całego człowieka lub ewentualnych patologii z dokładnością do kilku milimetrów. Szczególnie przydatne jest do oceny ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Badanie służy także nieinwazyjnej ocenie naczyń całego organizmu (tzw. angiografia rezonansu magnetycznego). W angiografii rezonansu magnetycznego bez użycia środka kontrastowego (w sposób nieinwazyjny) można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie (np. tętniaki, naczynia patologiczne, itp.)

Nie występuje tu w ogóle promieniowanie rentgenowskie, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. W dużym uproszczeniu badanie to polega na pochłanianiu i wysyłaniu fal elektromagnetycznych przez jądra atomów, głównie wodoru, umieszczonych w ukierunkowanym silnym polu magnetycznym. Na podstawie informacji o ilości (gęstości) występowania atomów oraz innych wielkości fizycznych rekonstruowany jest obraz badanych tkanek, który następnie jest opisywany przez lekarza radiologa.

Przed badaniem
Osoby przewlekle przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze.
Z uwagi na długi czas badania (od kilkunastu do kilkudziesięciu minut) prosimy bezpośrednio przed badaniem nie pić kawy oraz innych napojów, a na badanie zgłosić się z opróżnionym pęcherzem moczowym (wyjątkiem są badania RM miednicy, w których pęcherz powinien być średnio wypełniony).
Panie wykonujące badania RM głowy prosimy o unikanie mocnego makijażu.

Osoby ze wszczepionymi metalicznymi lub elektronicznymi ciałami obcymi, w tym rozrusznikami, endoprotezami oraz neurostymulatorami są zobowiązane poinformować o tym fakcie osobę wykonującą badanie.
Do pomieszczenia z aparatem RM prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, a w szczególności telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych. Z uwagi na silne pole magnetyczne przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu lub spowodować uszkodzenie aparatu.
Na badanie należy przyjść w codziennym luźnym ubraniu, które nie będzie miało żadnych elementów metalowych, tj. zamków błyskawicznych, zatrzasków czy też guzików wykonanych z metalu.

PRZECIWWSKAZANIA do badania RM
Pole magnetyczne, jakie wytwarza aparat RM, może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych, w tym rozrusznika serca czy neurostymulatorów. Osoby z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi nie mogą wchodzić do pomieszczenia, gdzie znajduje się magnes. Podczas badania istnieje również ryzyko wzrostu temperatury okolicznych tkanek u Pacjentów z wszczepionymi elementami metalowymi, w tym endoprotezami, klipsami naczyniowymi lub ciałami obcymi.

Przeciwwskazania bezwzględne

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego są wszczepione u pacjenta urządzenia elektryczne i elektroniczne, a w szczególności:

- rozrusznik serca
- pompa insulinowa
- wszczepiony aparat słuchowy
- neurostymulatory
- klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe
- metaliczne ciało w oku

Przeciwwskazania względne

Metalowe endoprotezy, szwy i ciała obce w innej lokalizacji są względnym przeciwwskazaniem do badania RM. Pierwszy trymestr ciąży jest również względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania. Każdorazowo o wykonaniu badania decyduje lekarz radiolog. W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją Pracowni Rezonansu Magnetycznego.

W trakcie badania
Przed wejściem do pomieszczenia aparatu RM zostaniecie Państwo poproszeni o wyjęcie z ubrania wszelkich metalowych przedmiotów oraz urządzeń elektronicznych i pozostawienie ich poza pomieszczeniem badania. W przypadku Pań należy pamiętać o usunięciu z włosów wszelkich metalowych przedmiotów, w tym: wsuwek do włosów, klipsów czy metalowych spinek.
Badanie rezonansem magnetycznym trwa od 15 minut do godziny. Wewnątrz pomieszczenia panuje znaczny hałas, dlatego w trakcie badania Pacjent może założyć zatyczki do uszu. Dodatkowo dostaniecie Państwo sygnalizator, dzięki któremu możecie Państwo przerwać badanie w przypadku takiej konieczności.
Badanie odbywa się w pozycji leżącej, na specjalnym ruchomym stole. Stół wraz z pacjentem jest wsuwany do tunelu aparatu. Podczas badania należy leżeć spokojnie i pozostawać w bezruchu. Nad przebiegiem badania czuwa technik oraz lekarz, którzy obserwują pomieszczenie. Polecenia ze strony personelu wydawane są przez mikrofon.
W przypadku niektórych badań niezbędne jest podanie kontrastu dożylnie. W takim wypadku przed badaniem zostanie założony wenflon do jednej z żył przedramienia. Kontrast używany do badań rezonansem magnetycznym to preparaty posiadające właściwości paramagnetyczne. Stosowane środki cechuje bardzo mała liczba objawów niepożądanych, takich jak: ból głowy, objawy gorąca po podaniu środka; do rzadkości należą reakcje alergiczne.

Galeriaic_at

1 2 3 4 5 6 7 8

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.